Domov Veda
Kategória:

Veda

Reklama

Archeológovia objavili v Južnej Amerike prehistorické miesto, kde dávni lovci a zberači pred viac ako 12 000 rokmi usmrtili dnes už vyhynutých príbuzných súčasných slonov. V publikácii, ktorá bola prezentovaná v časopise PLOS ONE, sa opisujú podrobnosti vykopávok a analyzujú nálezy z lokality pri jazere Tagua-Tagua v strednom Čile.

Ide v podstate o tábor lovcov a zberačov, ktorý vedci datovali do obdobia pred 12 400 až 12 500 rokmi. Na lokalite sa našla rozsiahla a výnimočná zbierka archeologických pozostatkov, ktoré vrhajú svetlo na to, ako žili dávni ľudia, ktorí v tom čase obývali tento región.

Stránky: 1 2

Reklama

V čerstvej publikácii v časopise Nature Communication sa uvádza, že tím inžinierov z Čínskej univerzity v Hongkongu v Šen-čene vyvinul robotické slimáky, ktoré majú schopnosť spájať sa do rojov.

Podľa zverejnenej práce je každé z robotických kolies vybavené húsenicami a dokáže sa pohybovať po nerovnom teréne. Zároveň, ako poznamenali odborníci, ak robot narazí na prekážku, ktorú nie je schopný prekonať sám, môže spojiť sily s „príbuznými“ a vytvoriť rôzne štruktúry. Konkrétne môže ísť o most alebo dokonca väčší robot.

Stránky: 1 2

Reklama

Denník The Guardian informuje, že vodárenská spoločnosť Thames Water poslala vzorky vody z vodovodu do laboratória na testovanie po tom, ako desiatky ľudí nahlásili, že sa v juhovýchodnej časti hlavného mesta Spojeného kráľovstva cítia zle, majú bolesti žalúdka, nevoľnosť a hnačku.

Začiatkom tohto mesiaca bolo v grófstve Devon zistených viac ako sto prípadov vodou prenosného ochorenia kryptospiridiózy, infekcie s príznakmi ako nevoľnosť a hnačka. Teraz obyvatelia Beckenhamu vo Veľkom Londýne hlásia, že ich postihla črevná infekcia s podobnými príznakmi.

Stránky: 1 2

Reklama

Už štyri roky kosatky v európskych vodách napádajú a potápajú luxusné jachty a vedecká komunita sa snaží nájsť vysvetlenie, prečo to také inteligentné a sociálne zvieratá robia. Nová štúdia Medzinárodnej veľrybárskej komisie vrhá svetlo na skutočnosť, že správanie kosatiek nie je nič iné ako detská hra.

Odborníci sa vo svojej práci zamerali na jeden druh kosatky, konkrétne na Orcinus orca, v snahe pochopiť príčiny príslušného deštruktívneho správania. Zo zistení vedcov vyplýva, že kosatky, a najmä mladé veľryby, sa jednoducho chcú zabávať. V správe výskumníkov sa uvádza, že kombinácia voľného času, zvedavosti a prirodzenej hravosti viedla k tomu, že mladé kosatky vytvorili „trend“ taranovať lode.

Stránky: 1 2

Reklama

Reklama