Domov Šport
Kategória:

Šport

Reklama

Ak ste už dlho nebehali, zmiernite svoje ambície a striedajte chôdzu s behom. Tu je dobrý plán pre začiatočníkov.
Nezvyšujte objem tréningu o viac ako 10 % týždenne. Ak ste napríklad tento týždeň nabehali spolu 15 kilometrov, budúci týždeň budete schopní bez bolesti zabehnúť 16,5 kilometra.

Bežte pravidelne – 3 až 4-krát týždenne. Takýto objem aktivity umožní vášmu telu adaptáciu aj regeneráciu.
Počúvajte svoje telo a neprehliadnite žiadne varovné signály. Ak je bolesť v kĺbe ostrá a pulzujúca, nemizne 2-3 dni a sprevádza ju horúčka a opuch, prestaňte trénovať a choďte k lekárovi.

Stránky: 1 2

Reklama

Kde začať cvičenie
Nevynechávajte rozcvičku, najmä ak cvičíte ráno. Trvá 5 až 10 minút a pozostáva z troch častí – prvé dve sú uvedené vo videu nižšie.

Cvičenia na kĺby: úklony a otočky hlavy, rotácie ramien, lakťov a zápästia, trojité predklony, rotácie bokov, kolien a chodidiel. Vykonajte 5 – 10-krát na každú stranu.
Dynamický strečing: predklon a hlboký drep s otočením tela – 3 krát, pozícia psa s hlbokým výpadom vpred – 3 krát každou nohou, výpady do strán s dotykom opačnej nohy – 10 krát.
Krátke kardio cvičenie. Môže to byť 20 Jumpig Jacks, 3 nájazdy po 30 sekúnd behu na mieste alebo 50-100 skokov cez švihadlo.

Stránky: 1 2

Reklama

Správny spôsob rozcvičky
Tieto cviky zaraďte do rozcvičky dvakrát týždenne. Každý pohyb vykonajte v 3 sériách po 8-15 opakovaní (ak nie je uvedené inak), v planku vydržte 15-30 sekúnd.

Začnite s najľahšími variantmi a sledujte svoju techniku. Snažte sa udržať rovnováhu bez kolísania alebo nakláňania na jednu stranu.

Stránky: 1 2

Reklama

Ako sa naučiť správne dýchať
Nech si vyberiete akýkoľvek štýl – kraul, prsia, motýlik, počas plávania bude vaša tvár pod vodou. Preto je vašou prvoradou úlohou naučiť sa do nej dýchať.

Stránky: 1 2

Reklama

1. Vyberte si vhodné cvičenie
Beh, kickbox, tanec, crossfit, volejbal, joga, tenis – možností je veľa. Dve veci vám pomôžu vybrať si ten ideálny pre vás: to, ako sa cítite, a váš zdravotný stav. Najprv si premyslite, čo by ste chceli robiť: spomeňte si, čo ste radi robili na hodinách telesnej výchovy, alebo sa len zamyslite nad tým, aký typ tréningu sa vám zdá zaujímavý.

2. Nájdite cieľ
Správny cieľ vám pomôže nevzdávať sa a premeniť šport na životnú normu. Cieľom nemusí byť nevyhnutne úbytok hmotnosti alebo nárast svalovej hmoty. Môže ísť o zlepšenie zdravia, lepší spánok, únik pred stresom a nadviazanie nových priateľstiev.

Stránky: 1 2

Reklama