Domov Vesmír
Kategória:

Vesmír

Reklama

Myšlienka warpového pohonu, ktorý dokáže pohybovať vesmírnou loďou deformáciou časopriestorovej „tkaniny“, bola doteraz považovaná za súčasť sci-fi fikcie. Startup Applied Physics sa však touto koncepciou vážne zaoberá.

Alabamská univerzita uskutočnila štúdiu publikovanú v časopise Classical and Quantum Gravity. V práci sa tvrdí, že warpový pohon sa môže stať realitou, ak mierne zmeníme jeho predstavu.

Stránky: 1 2

Reklama

Reklama

Prvé kontinenty na Zemi mohli vzniknúť z prvotných oceánov podstatne skôr, ako sa vedecká komunita doteraz domnievala, a to 600 miliónov rokov po vzniku našej planéty.

Odborníci našli v Jack Hills v západnej Austrálii staroveké kryštály zirkónu, ktoré majú sladkovodné črty, čo naznačuje, že tieto časti pevniny museli existovať už vtedy, pretože sú nevyhnutné pre prítomnosť sladkej vody. Vedci o týchto kryštáloch hovorili počas konferencie, ktorú v apríli minulého roka zorganizovala Európska únia vied o Zemi.

Stránky: 1 2

Reklama

Slnečná škvrna AR3664, ktorá na Zemi spôsobila extrémnu geomagnetickú búrku, sa od našej planéty odvrátila a teraz sa nachádza priamo oproti Marsu. Marsovské vozidlo NASA Perseverance ju včera pozorovalo cez prašný vzduch krátera Jezero.

Dňa 14. mája slnečná škvrna AR3664 spôsobila slnečnú erupciu triedy X8,6, najsilnejšiu v súčasnom slnečnom cykle. Spustila výron koronálnej hmoty priamo na Mars.

Stránky: 1 2

Reklama

14. mája sa na Slnku vyskytla najväčšia erupcia v súčasnom cykle aktivity (X8.7). Udalosť mimoriadnej sily bola zaznamenaná v oblasti, ktorá sa nachádzala za okrajom slnečného disku.

Pri takomto umiestnení skupiny bodov je zásah Zeme prakticky nemožný. Preto sa neočakávali vážne poruchy magnetického poľa.

Stránky: 1 2

Reklama